ŻYCIE MRÓWEK
Jak już wiemy mrówki tak jak ludzie tworzą społeczeństwa z ściśle określoną hierarchią. Wspomniane było już, że podobnie jak ludzie budują imperia i prowadzą wojny. "Miasto mrówek" i "Imperium pustynnych mrówek" to filmy dokumentalne ukazujące życie tych niewielkich bezkręgowców od środka oraz od początku do końca.
FABUŁA
Imperium pustynnych mrówek (2011) to film dokumentalny BBC opowiadający historie gniazda założonego przez królową z gatunku Myrmecocistus mimicus (mrówka miodowa). Jest to gatunek mrówek występujący w pustynnych obszarach Ameryki Północnej. Ich nazwa pochodzi od wyspecjalizowanych robotnic, które potrafią magazynować w swoich odwłokach nektar, który wykorzystywany jest podczas ciężkich warunków panujących na powierzchni lub zimy. Kamera rejestruje 8 lat z jej życia i ukazuje rozrastające się w zadziwiającym tempie imperium. Film ukazuje codzienne życie, problemy, eliminację rywali oraz ich oryginalne przystosowania do środowiska w którym bytują. Na końcu widzimy mroczny upadek wielkiego imperium.Dokument posiada niezwykły klimat i odpowiednią narracje z oprawą muzyczną co nadaje mrówkom wysoką range. W zrozumiały i jasny sposób wyjaśnia i prezentuje cykle i rytuały panujące w świecie mrówek m. in. zdobywanie pokarmu, proces trofolaksji czyli unikatowej metody przekazywania pokarmu miedzy tymi owadami "z ust do ust"
Miasto mrówek (2010) - film dokumentalny National Geographic ukazujący w jaki sposób mrówki osiągnęły globalny sukces. Podglądamy tu życie mrówek z bliska ale również ukazane są badania laboratoryjne, które odkrywają tajemnice ich zachowań. Główną myślą programu jest "Milion owadów czy jeden twór? Gdy mrówki działają razem grupa staje się odrębnym bytem. Naukowcy nazywają go przenośnie nad-organizmem. Oddycha i rozmnaża się jak organizm. Zachowuje się jak ludzkie ciało. Mrówki osiągnęły pozycję światowego supermocarstwa... Dzięki zdobyczą techniki oglądamy współdziałanie milionów stworzeń. Nowoczesne kamery ukazują tajemnice ich społeczności."
Dokumenty te dają nam większy obraz życia mrówek. Większość tych zachowań zaobserwujemy również w mniejszej koloni na niewielkim obszarze w naszym sztucznym mrowisku.
Komentarze
Prześlij komentarz