MRÓWKI - ZAGADKOWA SIŁA NATURY

To jedno z wielu zagadkowych społeczeństw żyjących na Ziemi… Z bliska przypominają kosmitów. Dźwigają ciężary 100 razy większe od masy ich ciała. Stają na szybie do góry nogami. Pochłaniają ogromne ilości pokarmu. Biegają na długich dystansach. Same wiele potrafią, a wspólnie tworzą światowe mocarstwo

Budując tunele, mrówki wykorzystują te same prawa fizyki, które architekci stosują przy projektowaniu sklepień i łuków. Dzięki temu mrówcze konstrukcje są wyjątkowo trwałe – mogą przetrwać dziesięciolecia.




Przy użyciu grafiki wektorowej uczennica Lena Soszka wykonała plakat (zdjęcie powyżej) prezentujący ciekawostki o życiu mrówek. Informację z plakatu są również rozpisane poniżej:

1. Największa odnaleziona kolonia mrówek miała ponad 6,000 km szerokości. Ogromna kolonia mrówek argentyńskich rozciągająca się na 6,000 km, została odkryta w Europie i stwarzała spore zagrożenie dla lokalnych zwierząt i upraw. Zwykle mrówki te formują mniejsze grupy, jednakże tutaj kolonie uformowały jedną, ogromną super-kolonię.

2. Mrówki są najdłużej żyjącymi owadami. Mrówcza królowa, którą obserwowano w jej naturalnym środowisku w stanie Idaho, w USA żyła aż 30 lat.

3. Większość mrówek potrafi przeżyć pod wodą aż 24 godziny. Mrówki nie posiadają płuc, oddychają przez maleńkie otwory na ciele – przetchlinki. Kiedy mrówka jest zalana wodą może wydawać się martwa, jednakże jeżeli woda wyparuje mrówka powróci do życia.

4. Znane jest ponad 12,000 gatunków mrówek. Mrówcza baza danych „antbase” daje dostęp do wszystkich znanych gatunków mrówek na świecie. 3 marca 2010 zarejestrowano tam 12,565 różnych gatunków. Nowe gatunki są ciągle odkrywane. Szacuje się, że na świecie może ich być około 22,000.

5. W czasie jednego roku mrówki przenoszą 50 ton ziemi na jednej mili kwadratowej.Mrówki są głównym czynnikiem przemieszczania się gleby – ważniejszym nawet niż dżdżownice.” Powiedział Edward Osborne Wilson, socjobiolog z Uniwersytetu Harvarda, największy na świecie specjalista od zachowań społecznych insektów.

6. Czasami można zauważyć „całujące się” mrówki, które tak naprawdę karmią się wzajemnie. Proces ten nazywany jest trofalaksją. Umożliwia to niektórym mrówkom pilnowanie gniazda, podczas gdy inne szukają pożywienia.

7. Mrówki nie mają uszu, a niektóre z nich nie mają oczu. Mrówki „słuchają” poprzez odczuwanie wibracji ziemi przez stopy, a mrówki bez oczu, mogą komunikować się za pomocą czułek.

8. Największym wrogiem mrówek są… inne mrówki. Mrówki z różnych kolonii nawet tego samego gatunku traktują się jak wrogowie. Używają żuwaczek, żeby przytrzymać nogi lub czułki wroga kiedy ich pobratymcy rozrywają ofiarę na kawałki. Zwycięzcy mogą najechać pokonaną kolonię i zabrać jajeczka dla jedzenia, lub żeby wychować je na niewolników.

9. Mrówki są stare jak dinozaury. Badania prowadzone na Harvardzie dowodzą, że mrówki powstały w kredzie, czyli 130 milionów lat temu! Przetrwały epokę lodowcową oraz wymieranie kredowe, które zabiło wszystkie dinozaury.

10. Niektóre mrówki są bezpłciowe. Zamiast podążać tradycyjną drogą reprodukcji, niektóre amazońskie mrówki zaczęły rozmnażać się przez klonowanie. Królowa kopiuje się i genetycznie produkuje „córki” tworząc kolonię bez samców.

11. Mówi się, że mrówka ma najbardziej bolesne ukłucie na świecie. Żyjąc w wilgotnych warunkach dżungli, takich jak Amazonka, ich użądlenie zostało porównane do trafienia pociskiem.

12. Mrówki można znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy.

13. Kiedy mrówki żerują, zostawiają ślad feromonowy, aby wiedzieć, gdzie się znajdują.

14. Mrówki nie mają płuc. Tlen przedostaje się przez maleńkie otwory na całym ciele, a dwutlenek węgla wydostaje się przez te same otwory.

15. Mrówki działają jak biznes. Mrówki należą do hierarchicznej struktury społecznej i pracują razem jako grupa. Każda mrówka ma określoną pracę w kolonii. Ich praca jest określona – jak królowa, żołnierz, robotnik czy zwiadowca – i może być zmieniana w zależności od wieku. Wraz ze starzeniem się mrówek ich praca przenosi je dalej od królowej lub od centrum kolonii.

16. Oprócz ludzi, mrówki są jedynymi stworzeniami, które będą hodować inne stworzenia. Najczęściej spotykane są mszyce, pluskwy i pluskwy mączyste. Mrówki będą chronić je przed drapieżnikami i chronić je w gniazdach przed ulewnymi deszczami.

Komentarze