Lasius niger - Hurtnica czarna - przyjrzyjmy się bliżej obiektowi badań.
„Pracowity jak mrówka”, „mrówcza praca”, „mrówka niewielka, a góry kopie” – można by tak jeszcze długo wymyślać powiedzenia na temat tego owada. Czego one dowodzą? Jednego! Mrówka to istny pracuś. Zwierzę to działa niczym zaprogramowany robot, i chociaż z pozoru wydaje się, że wykonywane przez nią zadania mają znamiona syzyfowej pracy, to wcale takimi nie są. A Hurtnica czarna jest tego najlepszym dowodem.
Lasius niger to najpospolitszy nasz rodzimy gatunek mrówek !
- Gatunek błonkówki z rodziny mrówkowatych
- Często spotykana mrówka europejska stanowiąca myrmekofaunę miast (mrówkę tą można spotkać na chodnikach)
- W Polsce można ją spotkać na całym obszarze
- Gniazduje w ziemi i pod kamieniami. Często buduje spore, okazałe kopce. Bardzo pospolity na obszarach przekształconych przez człowieka (miastach, terenach przemysłowych)
SIEDLISKO
Ta mała mrówka zakłada swoje gniazda praktycznie wszędzie gdzie znajdzie odrobinę wilgotnej ziemi, czasem również potrafi zagościć w próchniejącym drzewie. Na polanach gdzie występuje trawa buduje ziemne kopce do ok. 20-30 cm wysokości, służą one im w okresie wiosny i jesienie do wygrzewania się w słońcu, podczas gdy temp. powietrza jest już niska. W miejscach gdzie kopce są rozmywane przez ulewy, rozdeptywane np. na chodnikach, kolonia nie buduje ich, a wejście można poznać tylko po wchodzących do środka robotnicach i małych otworkach w ziemi.
ZAKŁADANIE GNIAZDA
Hurtnica zwyczajna zakłada gniazdo w sposób klasztorny.
Młoda królowa mrówek samodzielnie zakłada nowe gniazdo, kopiąc tunel (najczęściej w ziemi), a następnie zamykając się od wewnątrz. Następnie składa jaja i wychowuje swoje pierwsze potomstwo. Nie pobiera ona żadnego pokarmu z zewnątrz, karmiąc larwy jedynie własną śliną. W ten sposób królowa wykorzystuje zapasy zmagazynowane w odwłoku oraz mięśniach skrzydeł, które po locie godowym nie są już potrzebne i zostają oderwane.
CECHY GATUNKU
Polska nazwa: Hurtnica zwyczajna/pospolita/czarna
Forma struktury społecznej: monogamiczna/monoginiczna
Sposób inicjowania nowych społeczeństw: klasztorny
Barwa: szarobrązowa/brunatnoczarna
Długość ciała robotnic: 3-5 mm
Długość ciała królowych: 8-9 mm
Kasty: brak (monomorfizm)
Żądło: brak
Rójka: lipiec – sierpień
Komentarze
Prześlij komentarz